Francie zprovoznila pláže pro nevidomé

Na plážích jižní Francie je v období léta hlava na hlavě. Agentury navíc přišly na trh s úplnou novinkou - plážemi pro nevidomé. Ti si tak teď stejně jako ostatní mohou vychutnat pobyt u moře. Díky novému vývoji technologií se už nevidomí nemusí obávat pohybu na písku a mohou si naplno vychutnat plavání v moři. Bóje s audio senzory umístěné ve vodě každých padesát metrů určují plavci, kde přesně se nachází. Každý plavec dostane náramek s poplachovým tlačítkem pro případ, že by se ztratil.

"Plavec je vybaven náramkem, na kterém je tlačítko, které když zmáčkne, tak se spustí zvukový záznam na bójce. Zvuk z bóje upozorní plavce, kde se nachází vzhledem k pláži a kam může plavat," vysvětluje fungování bójek náměstek primátora Ferdinand Echave.

"Dokud slyšíme zprávy ze senzorů, které nám říkají, k jaké bójce jsme nejblíž, víme, kde jsme a už neztrácíme směr," pochvaluje si nový systém nevidomý Pascal Andiazabal.

Instalace systému stála kolem dvaceti tisíc eur. Podle odborníků má ale stále ještě nedostatky. "Jsme v zátoce, ve které jsou vlny a odliv. Když nastane odliv, bóje, která nese senzor, není stabilní. To musíme ještě opravit. Je tu spousta drobností, které musíme ještě doladit," dodal Echave. Speciální pláže pro nevidomé se do budoucna plánují i na dalších místech v jižní Francii.

Zdroj: Revue iDNES.cz

© Okamžik, z. ú., 2016