Vybrané zpětné vazby klientů a rodičů

Dobrý den v Okamžiku,
nemáme žádný problém s našimi-vašimi slečnami asistentkami. Naopak mám pocit, že je zneužíváme, když s L. píšou úkoly, nebo jdou na kávu. L. je strašně ráda a konečně má pocit, že je na rodičích nezávislá. Moc děkujeme a hezké májové dny vám všem přejí,
K.

Dobrý den,
děkujeme Vám za pomoc. Já, celá rodina a dcera M. Dnes jdou ze školy již potřetí s asistentkou. Domlouvají se spolu emaily a mobilem, lehce si to vždy ověřím, zda je vše OK. Dcera je vždy přijde spokojená, jak si popovídala a zasmála se, že je s E. legrace. Minule a předminule si zpříjemnily cestu procházkou, poslechem muziky na Karlově mostě, nákupem mini občerstvení.
Mám z toho radost a dost mi to pomáhá. Teď sedím u počítače a můžu dělat práci, co mám zítra odevzdat a nemusím pro M. Mám vděčný pocit, že snad v životě se M. i jednou beze mě neztratí. Trochu mě mrzí, že M. stále bere trošku jako svůj nedostatek, že má asistenci a druhým lidem tedy říká, že má doprovod kamarádky (což zas tak nepravda není, že). Ale přitom opakuji, že má ze setkání s E. vždy radost. Moc zdravím a těším se na spolupráci a díky moc.

Dobrý den,
jsem ráda, že vám mohu napsat, že doprovázení funguje bez chyby a je pro nás velkou pomocí a úlevou. Děkuji a přeji krásný zbytek týdne

Dobrý den,
Ještě jednou upřímně děkuji za vaši pomoc. Jsme si vědomi toho, že syn by bez vaší pomoci nebyl schopen pokračovat v integraci na jazykovce. Zrakové práce je tam tolik, že by se bez asistentky "nechytal". Přeji vám hezké prázdniny a po prázdninách se těším na spolupráci.
R.

Dobrý den,
s radostí mohu konstatovat, že pomoc od vašeho sdružení funguje na jedničku. T. spolehlivě vodí syna do i ze školy, což je pro mne, zvlášť v současné době, kdy jsem nastoupila do nového zaměstnání, opravdu veliké ulehčení situace.

Se službou doprovodů jsem velmi spokojená, asistentka se N. i mně moc zamlouvá. Od té doby ( a je to už 11 měsíců) pro mne není každé ráno neřešitelným logistickým oříškem a N. oceňuje každodenní jistotu a ranní pohodu. Myslím si, že i rozšíření okruhu lidí se kterými může N. komunikovat a kterému může důvěřovat jí velice prospívá.

Dobrý den,
K. absolvoval zatím jen jednu cestu s asistentkou A. Byl velmi spokojený a už se těší, až se s ní zítra zase uvidí. Moc děkuji, že jste vyšli vstříc naší škole v poskytnutí asistenta na školu v přírodě, a jsem ráda, že to bude právě jedna z jeho asistentek, které už bude znát.
S pozdravem B.

Milí přátelé,
děkujeme Vám za Vaši pomoc všem lidem, kteří to potřebují. Pro nás Vaše asistence znamená, že existuje někdo, na koho se dá spolehnout, kdo pomůže M. a tím i nám. Kdo naší dceři může dát něco, co ani my nemůžeme: názory a pohled na svět očima mladých vrstevníků, přátelství a sdílení radostí i starostí společně s nimi. Pro mě to znamenalo, že jsem měla víc času a soustředění na práci, ale také si vážím seznámení se skvělými lidmi.
Těšíme se, že ve spolupráci budeme pokračovat.
Hodně zdaru

Doprovody fungují skvěle. Syn se s K. skamarádil a získal nového přítele a snad i ztratil ostych ze starších kluků.
Děkujeme a přejeme Vám spoustu úspěchů nejen v práci.

Vybrané zpětné vazby odborných pomocníků

N. je jedním slovem sluníčko, téměř nikdy nebyla posmutnělá. A také nikdy s ní nezůstala řeč stát, vždy jsme si měli o čem povídat a když ne, tak se hned na něco zeptala. Je to ohromně zvídavá mladá slečna, zajímalo ji úplně všechno, ať už se to týkalo jednotlivých typů autobusů městské hromadné dopravy, rádiových stanic, předmětů na medicíně apod. Rád také vzpomínám na naše „výlety“ do trafik, kdy jsme spolu každý měsíc vybírali ze všech různých časopisů s dárkem navíc, který z těch dárečků je nejlepší. Také jsem od N. dostal nejeden obrázek nebo výrobek, který právě vytvořila ve škole. Podle mého názoru jsme si od začátku dobře rozuměli, a tak jsem se na pondělní odpoledne vždy těšil. Z rodičů jsem poznal jen maminku, která byla také milá a vždy ochotná mi vyjít vstříc.

R. byl můj první klient mužského pohlaví, takže komunikace s ním byla pro mě něco nového. Zároveň je však úplně normální kluk, takže jsem ho bral od začátku především jako mého kamaráda. Mám-li mluvit za sebe, tak si myslím, že jsme si dobře rozuměli. Byl také prvním z těch, kterým jsem doposud asistoval, co přišel o zrak až v průběhu života. Myslím si, že asistence s ním mě ovlivnila, co se týče pohledu na svět nevidomých, nejvíce. Poté, co mi vyprávěl, jak přišel o zrak a jaké další zdravotní komplikace jeho život provázely, jsem si uvědomil, jaké množství maličkostí člověk řeší jako obrovský problém a přitom má to nejdůležitější – zdraví. I kdybych už nikdy žádnou jinou asistenci neměl, tak mi tato s R. natolik otevřela oči správným směrem, že už se, jak doufám, vždy jen pousměji nad malichernostmi, které by mě dříve trápily. Moc jsem za tuto zkušenost rád.

Na H. jsem se vždy těšila, doprovody s ním byly moje neoblíbenější. Je to moc hodný kluk, nikdy jsme neměli žádné problémy. Ze začátku měl z asistencí trošku strach, bylo to pro něho něco nového, ale vzhledem k jeho situaci se nedivím. Přišel do nového města a školy. Bylo toho na něj prostě moc najednou. Hezky jsme si na sebe zvykli. Měli jsme si vždycky o čem povídat. S jeho maminkou byla výborná komunikace. Vždy když se něco dělo, daly jsme si to vědět dopředu. Je to moc milá a hodná paní. Byla hrozně ráda, že jsem se o H. starala a nebyl žádný problém. Jestli to bude možné, ráda bych H. asistovala i po prázdninách.

Doprovody s M. byly naprosto bezproblémové. M. je moc milá a upovídaná slečna. Nestávalo se tedy často, že bychom si neměly o čem povídat. Přesto však měla i dny, kdy byla unavená a moc se jí mluvit nechtělo a tak si hrála s plyšákem nebo jsem se snažila něco vyprávět já, aby nestála řeč. Chovala se vždy slušně, neměly jsme spolu nikdy žádný problém. S maminkou jsme vycházely taky fajnově. Vždy ráno napsala SMS zprávu, když byla M. nemocná nebo nepotřebovala doprovod, abych nejezdila. Byla příjemná a vždy poděkovala za doprovod.

Moje asistence probíhaly převážně jednou týdně jako doprovod dvou chlapců z domova do mateřské školy J. Ježka na Hradčanech, někdy jsme se dle potřeb domlouvaly s maminkou i na jiné dny či na odpoledne. Komunikace s rodinou byla dobrá, nejdůležitější informace jsme si předaly ráno, když jsem kluky vyzvedávala, v průběhu týdne pak většinou prostřednictvím telefonu, když bylo potřeba něco řešit. Doprovázení kluci jsou zvídaví a komunikativní (zejména H). Rádi se cestou bavili o tématech, která pro ně byla aktuálně důležitá, ale i o tom, co dělali o víkendu/prázdninách/v době, kdy jsme se neviděli.

Praxe ve sdružení Okamžik mi přinesla mnoho zajímavých poznatků a zkušeností, které přispěly k mému osobnímu rozvoji. Zpočátku šlo především o boření bariér a předsudků vůči práci se zrakově postiženými lidmi. Mnoho lidí se takovéto práce z různých důvodů obává a ani já jsem zpočátku nebyl výjimkou. Tato bariéra ovšem padla velmi rychle, již při prvních nácvicích doprovodů. Nevidomí lidé jsou součástí naší společnosti, mají podobné potřeby a přání, a neexistuje žádný objektivní důvod pro zavírání očí před touto skutečnosti. Ačkoliv je zde nazývám klienty, s některými z nich a s jejich rodiči jsme vybudovali přátelské vztahy a z tohoto pohledu se při našich setkáváních již nejedná o praxi, kterou by člověk „musel“ absolvovat k získání kreditů na univerzitě, ale spíše o přirozenou podporu, kterou tito lidé kvůli svému handicapu zákonitě potřebují. V neposlední řadě jsem v rámci této praxe poznal velké množství zajímavých lidí, jejichž často nezištná práce může být příkladem pro celou společnost.

© Okamžik, z. ú. 2016webmaster(at)okamzik.cz