Spolu, 18 let s Okamžikem

Mezi věhlasnými výročími, u kterých se to v tomto roce hemží osmičkami, by nemělo zapadnout jedno vcelku nenápadné. Okamžik, organizace poskytující služby nevidomým a slabozrakým klientům, spatřil světlo světa v roce 2000, takže se právě letos dožívá oné pomyslné plnoletosti.

Ty začátky si pamatuji velmi dobře. Okamžik se v té době pouštěl do značně neprobádaných vod práce s dobrovolníky a snažil se hned od počátku bourat zažitý koncept, kdy jeden dává a druhý bere. Byl první, kdo do praktické roviny dovedl myšlenku, že dobrovolník a klient tvoří živou diádu, schopnou obohacovat se navzájem. Zrakově hendikepovaní klienti začali se svými vidícími souputníky trávit čas způsobem, jakým by sami běžně nemohli. Vznikala nová přátelství, světy se začaly prolínat. Dnes nejspíš pro mnohé samozřejmost, jenomže tehdy, před osmnácti lety, řekněme taková malá sociální revoluce.

Působení Okamžiku však nelze ani v nejmenším zúžit jen na práci s dobrovolníky. Od počátku se profiloval především kulturně, vybudoval si renomé například publikační činností nebo tvořivými aktivitami. V době elektronizace nikdy nepodlehl jednostrannému tlaku jedniček a nul, vždy sázel na setkávání tváří v tvář, manuální zručnost a intelektuální růst svých klientů. Odvažuji se tvrdit, že tohle už zdaleka nezní jako samozřejmost ani v dnešní době.

I mně připadá, že jsem spolu s Okamžikem v tom uplynulém období tak nějak dospěl. Jako klient jsem prožil mnohé radosti, ale sem tam pochopitelně i frustrace, obojí pramenící z opravdově žitých vztahů. O kolik chudší by byl repertoár oněch pocitů, kdyby mne Okamžik na této pouti citlivě nedoprovázel. Nyní zažívám také spoluzodpovědnost za to, co bude dál. Opatrně našlapuji a snažím se vnímat jak historii, tak perspektivu této nevšední organizace. Jedno bez druhého není možné, nemělo by být.

Okamžik vždy měl - a nadále chce mít - mimořádné cíle, a rozhodně by nebylo myslitelné jich dosahovat bez svým způsobem mimořádných klientů. Právě oni, společně s jeho pracovníky a spolupracovníky, (spolu)vypiplali Okamžik od jeho prvních krůčků k současnosti. A zase jenom spolu, jak jinak, budeme (spolu)rozhodovat o jeho budoucnosti. Proto všem nám okolo Okamžiku hodně štěstí do dalších let!

Radek Seifert

člen správní rady

 << Všechny aktuality 
© Okamžik, z. ú. 2016webmaster(at)okamzik.cz